KONST / Litografier / Färglitografi 13909425
nr 1390 9425
Einar Jolin
(1890-1976), Sverige
Färglitografi, Son . Signerad, numrerad 104/260, yttermått inklusive ram: 52x68 cm.
Einar Jolin, född 1890 i Stockholm, död 1976. Svensk målare.
Utrop:
500 kr
Såld:
250 kr
måndag 12 april 2021
kl 20:29:33
100 kr
150 kr
200 kr
Jetson av Bruno Mathsson
Signe Persson-Melin (f. 1925)
Roland Svensson 1910-2003
Sigurd Persson (1914-2002)
Ädelsmed och designer, född och uppvuxen i Helsingborg.
Nils Nilsson Skum (1872–1951)
Svensk konstnör. Föddes 1872 i en tältkåta på Ciuruduottar.